Spotkanie z przedstawicielami organizacji pozarządowych dotyczące zadania 1B.2
21.05.2019

W dniu 21.05.2019 r. na Wydziale Zarządzania i Ekonomiki Usług Uniwersytetu Szczecińskiego zostało zorganizowane spotkanie z interesariuszami. Wydarzenie miało charakter spotkania informacyjnego z elementami dyskusji. Warto podkreślić, że nie była to oficjalna debata w ramach formalnych konsultacji raportu oceny oddziaływania na środowisko (OOŚ) dla zadania 1B.2.
Na spotkanie zaproszono wszystkich interesariuszy, którzy złożyli uwagi w toku konsultacji w ramach procedury krajowej i transgranicznej OOŚ dla zadania 1B.2.
Debata dotyczyła głównie wyników analizy uwag i zastrzeżeń zgłoszonych do raportu o oddziaływaniu na środowisko dla zadania 1B.2 Prace modernizacyjne na Odrze Granicznej w toku konsultacji społecznych w ramach procedury krajowej i transgranicznej. Tematem spotkania były również proponowane działania minimalizujące oddziaływania opracowane wskutek analizy ww. uwag i zastrzeżeń.
W pierwszej części (wystąpienia eksperckie) omówiono główne zagadnienia, dotyczące m.in.:
- wpływu zadania 1B.2 na ustrój hydrologiczny Odry,
- odpowiedzi na wnoszone zarzuty dotyczące naruszenia RDW w związku z negatywnymi oddziaływaniami na ichtiofaunę,
- oddziaływań na ekosystemy i gatunki zależne od wód w tym chronione w ramach obszarów Natura 2000 związanych ze zmianami w warunkach hydrologicznych,
- odpowiedzi na wnoszone zarzuty dotyczące braku wariantowania metod innych niż lodołamacze o większym zanurzeniu,
- oceny oddziaływania na elementy przyrodnicze państwa narażenia.
Poniżej zamieszczamy prezentacje multimedialne, a także sprawozdanie ze spotkania.
2. Część techniczna i projektowa
W kolejnej części spotkania (dyskusja) omówiono:
- Zagadnienia formalno-prawne:
- podstawy, przesłanki i uwarunkowania przyjęcia kategorii B dla Zadania 1B.2, w ocenie interesariuszy POPDOW powinien zostać oceniony inaczej i powinna być przyjęta kategoria A;
- wnioski, informacje i zastrzeżenia płynące ze strony interesariuszy (wniosek o zaprzestanie finansowania POPDOW, informacja o zamiarze wystąpienia z powództwem sądowym, wniosek o pisemne potwierdzenie poprawnego przeprowadzenia procedury konsultacji społecznych raportu oceny oddziaływania na środowisko).
- Zagadnienia hydrologiczno-geologiczne, założenia projektowe wynikające z zapisów Koncepcji BAW:
- podniesienie przez interesariuszy argumentu, że pogłębienie Odry spowoduje podwyższenie poziomu wody w rzece;
- stanowisko interesariuszy, wg którego nawet nieznaczne, tymczasowego podniesienie zwierciadła wody w Odrze może stanowić zagrożenie powodziowe, np. w rejonie Hohenwutzen;
- przywołanie przez interesariuszy kwestii zaniepokojenia społeczeństwa w odniesieniu do podniesienia poziomu zwierciadła wody i wzrostu zagrożenia powodziowego z odwołaniem do uwag Rady Kapitanów złożonych na etapie konsultacji społecznych raportu oceny oddziaływania na środowisko dla Zadania 1B.2;
- podważenie przez interesariuszy argumentu pogłębienia Odry do głębokości 1,8 m z uwagi na fakt, że w niektórych miejscach głębokość została już osiągnięta.
- Wariantowanie inwestycji: zarzut niedostatecznej argumentacji dla braku możliwości zastosowania pogłębiarek Amphibex.
- Zagadnienia środowiskowo - przyrodnicze:
- kwestia praktyki i skuteczności przesadzania roślinności wodnej (w szczególności grzybieńczyka wodnego);
- stanowisko interesariuszy, wg którego inwestycja będzie miała negatywny wpływ na chronione siedliska zależne od wód;
- stanowisko interesariuszy, wg którego inwestycja spowoduje utratę unikatowych struktur podwodnych i pogorszenie stanu istniejącego wskutek realizowanej inwestycji.
Spotkanie podsumował przedstawiciel Banku Światowego, podkreślając wolę konstruktywnej dyskusji z organizacjami pozarządowymi.
Ze względu na fakt, że w spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele zagranicznych organizacji pozarządowych, poniżej prezentujemy materiały podsumowujące spotkanie w języku angielskim.